½bundtradiser skåret i skiver og nogle enkelte i kvarte
1håndfuldfriske ærter
1håndfuldblandede friske krydderurter fx purløg, dild, basilikum, oregano osv
1håndfuldcherrytomater i halve
1stkzucchini skåret i lange tynde strimler
Lidtparmesan (skal rives henover de færdiggrillede squash)
Lidtolivenolie til at pensle squashstrimlerne med og lidt til at dryppe over den færdige salat
1håndfuldforkogte og afkølede kartofler (kan udelades)
LidtFlagesalt og friskkværnet peber
Tilberedning
Skær zucchini'en i lange strimler der pensles med olie, hvorefter de lægges på en brandvarm grillrist.Grilles ca 5 minutter på hver side. Lad være med at vende dem før tid, da du så nemt ødelægger de flotte grillstriber og værre endnu. Du risikerer at de hænger fast i grillristen.Når de er grillet færdige tager du dem over på en tallerken eller bræt og krydrer dem med friskkværnet peber og river lidt parmesan henover. Parmesan er ret saltholdig, så du behøver ikke salte dine squash yderligere.
Skær de forkogte og afkølede små kartofler i halve og pensl snitfladen med olivenolie.Sæt dem et par minutter ind på den varme grillrist med snitfladen nedad. Også her skal du undgå at løfte og flytte dem før de har fået et par minutter, ellers kan de hænge fast.Kartoflerne bør udelades, hvis du spiser strikt lchf/keto
Saml salaten i et stort fad og top med de grillede grøntsager. Pynt med lidt ekstra friske krydderurter og slut af med at give salaten lidt god olivenolie lige inden servering.Yderligere dressing er ikke nødvendig for denne salat.