Opbevaring: Salaten holder sig ca. 2–3 dage i køleskab i en lufttæt beholder. Hvis du laver salaten i forvejen, så vent med at vende ruccolaen i – tilsæt den først lige inden servering, så den ikke falder sammen og bliver slasket. Retten egner sig ikke til frysning.
Tilberedning
Forberedelse:
Bræk bunden af de grønne asparges og skær dem i mundrette stykker.
Pil løget og snit det i fine tern.
Skær de soltørrede tomater i små stykker.
Tilberedning:
Kog orzo pastaen i rigeligt saltet vand – typisk ca. 10 min., eller følg anvisningen på pakken. Hæld kogevandet fra og skyl pastaen i koldt vand, så den stopper med at koge og ikke klistrer sammen.
Rist pinjekernerne på en tør stegepande ved middel varme i ca. 2–3 min., til de er gyldne og dufter nøddeagtigt – hold øje med dem, de branker let. Læg dem over på en tallerken.
Varm olivenolie op i stegepanden ved høj varme og rist de grønne asparges i ca. 3–4 min., til de har fået lidt farve men stadig har bid. Tag dem af varmen.
Rør olivenolie, æblecidereddike, honning og sennep sammen i en lille skål. Riv den yderste gule skal fint ned i skålen med et rivejern og pres saften fra den halve citron i, og rør godt. Smag til med salt og friskkværnet peber.
Lad pastaen køle i ca. 5 min., og vend den derefter i vinaigretten mens den stadig er let varm – så trækker den smagen bedre til sig. Lad pastaen køle helt af i skålen inden du går videre.
Vend herefter rødløg, ruccola, de ristede grønne asparges og soltørrede tomater i pastaen.
Bræk fetaosten henover og drys med de ristede pinjekerner lige før servering.